2018. augusztus 31., péntek

Paszulyos-padlizsános zakuszka



Hozzávalók:

6 kg paradicsompaprika
4 kg kapia paprika (jó húsos, inkább nagyobb)
2 kg hagyma
2 liter étolaj
2 kg szemes fehér paszuly
2 l paradicsomlé
10 kg padlizsán (vinete)
Só, bors, babérlevél, cukor

A szemes paszulyt megfőzzük, kihűlés után ledaráljuk.

A padlizsánt szénen vagy kályha tetőn megsütjük, megtisztítjuk és egy kissé ferdére állított deszkán levét lecsorgatjuk, majd ledaráljuk.

A paradicsom és kápia paprikákat jól megmossuk, húsát leszedjük a csumáról, az ereket kiszedjük, és húsdarálón ledaráljuk.

A hagymát megtisztítjuk, megmossuk és ledaráljuk.

Egy nagyobb fazékban az étolajat felforrósítjuk, beletesszük a hagymát és kissé megpároljuk. Belekeverjük a padlizsánt, paprikát, paradicsompaprikát, paradicsomlevet és ízlés szerint a fűszereket. Lassú tűzön kevergetve főzzük, amikor a paprika majdnem megkészült hozzátesszük a ledarált paszulyt és tovább kevergetve addig főzzük, amíg az olaj feljön a tetejére.Ha szükség még paradicsomlevet adunk hozzá. Akkor belekeverjük a tartósítószert, (én ehhez az adaghoz két tasak conservant tartósítót tettem) és forrón előmelegített üvegekbe rakjuk. Lezárjuk az üvegeket és száraz dunsztba tesszük kihülésig.




Ha úgy látjuk, amikor üvegekbe raktuk, hogy az olaj nem fedi be teljesen, főzzünk fel olajat amennyit gondolunk, hogy elég lesz, kihűtjük, majd rákanalazzuk amíg teljesen ellepi.
Ez egy nagy adag 27 db. 7 dl-s befőttes üveggel lett.
A mostanig készített összes zakuszka közül ez lett a legfinomabb.



2018. augusztus 20., hétfő

Az új kenyér ünnepére 2018





                                                                             Kenyér

De jó lenne friss kenyérnek lenni,
Illatommal a világot körbe lengeni.

Adni magamból bárkinek, aki éhes,
ha nincs mivel vágj, csak hagyni, hogy téphess.

Csak hagyni, hogy megpirult kérgemet
majszolják csintalan gyermekek.

Hogy tépjenek, osszanak bátran,
hisz kovász koromtól csak erre vágytam.

És ha csak árva morzsák maradtak belőlem,
Az éhes galambok is lakjanak jól tőlem.


Jakabovits Lázló


2018. augusztus 14., kedd

Kapia paprika paszta





Hozzávalók:

5 kg jó húsos piros kapia paprika
8 evőkanál cukor
1 csípős paprika
2 kanál só
1 conservant tartósítószer

A magjától megtisztított paprikákat alaposan megmossuk, és négybe vágjuk, majd a húsdarálóval ledaráljuk.
Az így kapott pasztát egy vastag falú fazékban főni tesszük. Hozzáadjuk a sót, cukrot és az apróra vágott csípős paprikát, lassú tűzön addig főzzük, amíg a paszta megvastagszik. Hozzákeverjük a tartósítószert. ( Én nem bízok meg abban, hogy megáll télire tartósítószer nélkül, inkább megyek a biztosra, elég nagy adag, kár lenne érte)



Hagyjuk kihűlni majd bot mixerrel finomra, pépesítjük. Ízlés szerint még lehet ízesítni. Előre előkészített üvegekbe rakjuk, és kidunsztoljuk.



Egy lábos fenekére konyharuhát teszünk, belerakjuk az üvegeket, feltöltjük hideg vízzel majdnem a kupak-g, vagyis a tetőig és miután a víz felforrt 30 percig főzzük.
Benne hagyjuk az üvegeket kihűlni vagy kiszedjük, és száraz dunsztba rakjuk.

Használhatjuk minden ételhez, nagyon szép színt és jó ízt ad az ételnek. Aki nem szereti a csípőst el is hagyhatja.

2018. augusztus 13., hétfő

Málna kompót és lekvár








A málnát folyóvíz alatt jó alaposan átmossuk, vigyázva, hogy a szemek ne törődjenek össze, hagyjuk vizétől lecsepegni. Én egyszerre készítem a kompótot és lekvárt.
 A szép ép szemeket kiválogatom, előre előkészített üvegekbe rakom. Szirupot készítek, minden liter vízhez 50-60 dkg cukrot adva felfőzöm, forrón a málnára öntöm, az üvegeket lezárom. Egy lábos aljára konyharuhát teszek, belerakom az üvegeket, felöntöm langyos vízzel, amikor a víz felforr, a tüzet lezárom, és a vízben hagyom kihűlni.

A megmaradt málnát egy lábosba tesszük, 2 kg málnához adunk egy kisebb citrom levét, hozzáadjuk a cukrot, ki milyen édesen szereti, de általában a málna mennyiségének fele. Lehet kevesebb cukrot tenni, ha szükség még pótoljuk. Lassú tűzön főzzük, amíg a lekvár besűrűsödik. Ezután öntsük bele sterilizált befőttes üvegbe és szorosan zárjuk le. Száraz dunsztba rakjuk és ott hagyjuk kihűlni.


2018. augusztus 6., hétfő

Tárkonyos csirkeragú leves


  Hozzávalók:

 

Fél kg filézett csirkemell

2 közepes sárgarépa

1 nagyobb petrezselyem gyökér

1 fej hagyma

1 szelet zeller

Fél kaliforniai paprika

1 evőkanál liszt

2 dl tejföl

Csipet tárkony

1 húsleves kocka

Petrezselyemzöld, só, bors, citromlé vagy ecet

Olaj vagy zsír

 

A zsiradékon az apróra vágott hagymát üvegesre megdinsztelem, hozzáteszek egy fél evőkanál sóban eltett piros paprikát (hiányában fűszerpaprikát használunk) együtt dinszteljük, mikor szép piros a paprikától, hozzátesszük a csíkokra megvágott csirkemellet, jól átforgatom, amíg a hús kifehéredik. Ekkor hozzáteszem a megvágott zöldségeket, és felöntöm vízzel. Beleteszem a leveskockát, sózom, borsozom és az egészet puhára főzöm. Amikor minden megfőtt hozzáteszek 2-3 gerezd apróra vágott fokhagymát, tárkonyt. A lisztet a tejföllel csomómentesre elkeverem, kimerítek a levesből és elkeverem, vagyis hő kiegyenlítést végzek, beleöntöm a levesbe, leveszem, a tűzről majd citromlével savanyítom. Aki nem szereti, használhat ecetet. Aki szereti, még adhat hozzá gombát, kukoricát.

 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...