2015. november 27., péntek

Körbe-körbe, sült krumpli



Ezt a receptet egyik főzős műsorba hozta valaki, rögtön tudtam, hogy én is el fogom készíteni, annyira jól nézett ki.
Kicsit eltértem a recepttől, mert ott csak a krumpli és hagyma volt, én elképzeltem még a krumpli közé, jó húsos bacon szalonnát és sajtot. Így is készítettem, Isteni volt az illata, amíg készült, és a végeredmény egy nagyon finom sült krumpli, amit nem lehet abbahagyni, úgy eteti magát.
Eredeti recept Innen

Most jöjjön a recept, ahogy én készítettem.

Hozzávalók:

8 nagyobb krumpli
Bacon szalonna
Sajt, én dáliát használtam
Vaj
1 nagyobb vagy két közepes fej hagyma
Só, bors
Zsír a tepsi kikenéséhez

A krumplit mosás után megpucoljuk, újra megmossuk, és vékonyra felszeleteljük.(2mm)
A bacon szalonnát és a sajtot is felszeleteljük, kisebb szeletekre vágjuk, mint a krumplit.
A hagymát megtisztítjuk, és karikákra vágjuk, ha nagyobb félbevágjuk.
Egy kerek sütőformát kikenünk zsírral, beleállítjuk a krumpli szeleteket, kicsit megdöntve, minden két krumpli közé teszünk sorban szalonna, sajt és hagyma karikákból.


A tetejét sózzuk, borsozzuk, és vékony vajdarabkákat rakunk rá.


 220 fokos sütőben 50 percig sütjük, akkor már szép piros, kivesszük a sütőből, megszórjuk reszelt sajttal, visszatesszük, és még sütjük, amíg a sajt szépen rápirul.


Leopárd kalács



Recept és fázisfotók a készítéséről Itt

Kukorica darában sült hal, olajos pityókával



 

 



Hozzávalók:

 1 kg közepes pityóka- krumpli

2 fej lila hagyma

2 evőkanál ecet

1 dl étolaj

2-3 főtt tojás

Só, bors

A megmosott pityókát héjában megfőzzük, megtisztítjuk, és karikára vágjuk, egy nagyobb tálba tesszük.

A hagymát megtisztítjuk, a tojással együtt vékonyra szeleteljük, majd a pityókához adjuk.

Két szelet savanyított paradicsompaprikát is kisebb csíkokra vágunk, megszórjuk frissen őrölt borssal, ízlés szerint sózzuk, meglocsoljuk az ecettel és olajjal kevés savanyúság levet öntünk rá és alaposan összeforgatjuk.

 



Fűszeres húsok és halételek mellé kiválóan alkalmas, de így is kiváló.

 

Én most kukoricadarában sült halat tálaltam hozzá.

 

A megtisztított jól megmosott halat megszórjuk só, bors, paprika keverékével, kukoricadarába forgatjuk és bő forró olajban megsütjük.

 

2015. november 25., szerda

Csirkepaprikás, puliszkával


Hozzávalók:

1 házi csirke 1,5 -2 kg
2 nagyobb fej hagyma
1 evőkanál sóban eltett, darált paprika (nyáron egy paprika)
1 kávéskanál fűszerpaprika
Bors, só
2 dl tejföl
2 evőkanál liszt
Zsiradék

A megtisztított csirkét feldaraboljuk.

A hagymát megpucoljuk, és apró kockákra megvágjuk, majd zsiradékon üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a darált paprikát, párszor megkeverjük és hozzátesszük a fűszerpaprikát. Felöntjük kevés vízzel, belerakjuk a csirkét, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és felöntjük annyi vízzel, hogy épp ellepje. Lassú tűzön fedő alatt puhára pároljuk.

Amíg készül a csirke, elkészítjük a habarást.
A lisztet hozzászitáljuk a tejfölhöz, egy kis tej hozzáadásával csomómentesre keverjük, mielőtt beleöntenénk a habarást a paprikáshoz, húzzuk félre a lángról, merjünk ki egy keveset a paprikás levéből, keverjük a habaráshoz, az egészet öntsük a paprikáshoz, húzzuk vissza a lángra, és gyakori kevergetés mellett forraljuk össze. Így nem fog becsomósodni a csirkepaprikásunk. Petrezselyem zöldet vágunk apróra és meghintjük a tetejét.

Tálalhatjuk, nokedlivel, kifőtt tésztával, krumpliból készült köretekkel, de jelen esetben puliszkával, aminek a receptjét Itt olvashatod.


2015. november 19., csütörtök

Krumpliágyon sült házi csirkecombok,jénaiban sütve


Hozzávalók személyenként:
2 alsó házilag nevelt csirkecomb
3 db krumpli
Vöröshagyma
Pirospaprika
Fűszerek: só, bors, pirospaprika.
Étolaj

A csirkecombokat só, bors, paprika keverékével bedörzsöljük, tálba rakjuk, kevés olajjal meglocsoljuk, és jól beleforgatjuk.
Hagyjuk állni, amíg a zöldségeket előkészítjük.

A krumplit megtisztítjuk, és hasábokra vágjuk, beletesszük a jénaiba, megsózzuk, kevés étolajat öntünk rá és beleforgatjuk, hogy mindenhol érje az olaj.
A paprikát megmossuk, felkarikázzuk, majd a karikára vágott hagymával a krumplira rakjuk.


Erre jönnek a csirkecombok


Aztán befedjük alufóliával és 200 fokra előmelegített sütőben 50 percig, sütjük, majd levesszük a fóliát és hagyjuk a sütőben, amíg a combok szép pirosra sülnek.


Vegyes savanyúságot kínáltam hozzá.



Nagyon finom egytálétel, hamar van az odakészítése, aztán a sütő a többit elintézi.

2015. november 17., kedd

Babfőzelék, sült csülökkel friss zsemlével tálalva





Hozzávalók:
50 dkg szemes bab ( paszuly,fuszulyka)
1 nagyobb fej hagyma
4-5 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
1 halmozott evőkanál liszt
1 nagykanál zsír
Só, bors, pirospaprika (én darált sóban eltett paprikát használok)
Egy kanál sűrített paradicsom

Az átválogatott fehér szemes babot, előző este beáztatjuk. Másnap enyhén sós vízben megfőzzük és leszűrjük.

A hagymát a zsíron megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a fokhagymát, pirospaprikát, 2-3 percig hagyjuk pirulni, hozzátesszük a paradicsomot, babot, ha szükséges sózzuk, borsozzuk, felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, majd fedő alatt, mérsékelt tűzön összefőzzük.
A lisztből kevés csülök lével, eresztéket készítünk és besűrítjük vele a főzeléket.
Sült csülökkel tálaltam és frissen sült zsemlét kínáltam hozzá. 



 Sült csülök készítése

Egy kisebb csülköt, 1-1,5 kg fazékban előfőzök egy fej hagyma, egy kisebb fej fokhagyma, egy kiskanál egész feketebors, pár db babérlevél, és literenként egy evőkanál sóval.
Legalább egy órát főzöm, majd kiemelem a léből és kizsírozott jénai tálba, 220 fokon, mindig kevés főzőlevet öntve alá, saját zsírjával locsolgatva, szép pirosra megsütöm.



Csipkebogyó vagy hecsedli lekvár




A csipkebogyót legjobb szedni, amikor már az őszi dér megütötte.A jól megérett bogyókat megtisztítjuk, jól megmossuk, fazékba tesszük, és annyi vízzel töltjük fel, hogy ellepje, fedő alatt puhára főzzük, vigyázva lassú tűzön, mert hamar odakapja, Amikor megfőtt, én paradicsomdarálón szoktam átengedni, aztán nagyon sűrű szitán, hogy a csipkebogyó szúrós szálkái ne menjenek át. Egy kis vízzel szoktam segíteni, ha nagyon pépes és nehezen megy a passzírozás.

Az így nyert levet, állandó keverés mellett sűrűre főzzük, kistányéron próbát veszünk, mikor már jó sűrű, hozzátesszük a cukrot, minden kg-hoz 40-50 dkg cukor szükséges, ízlés szerint. A cukorral gyakori kevergetés mellett még 20-30 percig főzzük, majd forrón üvegekbe töltjük, kevés szalicilt szórunk rá és lezárjuk. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

 

2015. október 18., vasárnap

Grillezett hal



Mostanig készített halak közül legízletesebb és legjobban bevált a családban, a grillezett hal, ami a legjobb módszer a hal elkészítésére, ellentétben, az olajban sütéssel.
 Jelen esetben pisztráng került a grillsütőbe, amit előtte megtisztítunk, pikkelyeitől megszabadítjuk, és többször átmossuk.
Só, bors, fűszerpaprika keverékével, kívül- belül bedörzsöljük, pár helyen beirdaljuk (bevágjuk), és vékonyan bekenjük zsiradékkal, hogy ne ragadjon a bőre a grillsütőhöz. Hasüregébe pár cikk fokhagymát tehetünk.
Begyújtunk a grillsütő alá, mikor jól átforrósodott rátesszük a halsütő grillrácsot, amit megraktunk a befűszerezett halakkal. Körülbelül kétpercenként átfordítjuk, és addig sütjük, amíg a grill rácsvonalak megjelennek a hal két oldalán.

Saláta krumplival, zöldségekkel, fokhagymamártással tálaljuk.


2015. október 13., kedd

Paprikában sült tükörtojás



Hozzávalók:

Tojás
Zöld vagy pirospaprika
Fűszerek: só, bors, paprika
Zsiradék
Bacon szalonna
Paradicsom a tálaláshoz

A bacon szalonnát kevés zsiradékon megsütjük, kivesszük egy tányérra, a visszamaradt zsiradékon enyhén megpirítjuk az egy cm-re vágott paprika szeleteket, átfordítjuk a másik oldalára, és mindenik paprikába beleütünk egy tojást. Fűszerezzük, só, bors, paprika keverékével, nem kell megfordítani a tojásokat, úgy jó, ha a sárgája enyhén folyós lesz, nem sütjük keményre.

Gyorsan elkészíthető reggeli.

2015. szeptember 26., szombat

Egybensült oldalas, párolt káposztával, pánkó pityókával tálalva


 Hozzávalók:

1 kg oldalas ( 1 darabocska)
1 fej hagyma
Pár cikk fokhagyma
Só, bors, pirospaprika
Zsír

Az oldalast jól bedörzsöljük só, bors és pirospaprika keverékével, megszórjuk őrölt köménnyel, tetejére vékony réteg zsírt kenünk. Tepsibe tesszük, rárakjuk a fél karikákra vágott hagymát, fokhagymagerezdeket, csíkokra vágott pirospaprikát, fél pohár vizet öntünk mellé, alufóliával letakarjuk, 200 fokra előmelegített sütőben egy órát hagyjuk sülni, aztán levesszük a fóliát és saját levével locsolgatva, pirosra sütjük.

PÁROLT KÁPOSZTA

1 kisebb fej káposzta
1 kis fej hagyma
Fél kanál só
1 kanál ecet, 1 csapott kanál cukor
1 evőkanál zsír

A káposztát vékony szálasra gyaluljuk, besózzuk, 1 óra múlva meggyúrjuk és kicsavarjuk.
Az apróra vágott hagymát, a zsírban megpároljuk, beletesszük a káposztát, és lefödve gyakori kevergetés mellett pároljuk.
Amikor puhulni kezd, fél pohár vízben feloldjuk a cukrot, hozzáadjuk az ecetet, és a káposztát ezzel a páccal locsolgatva, készre pároljuk.

PÁNKÓ PITYÓKA (BURGONYA)

Közepes nagyságú pityókákat megtisztítunk, kettőbe vágjuk és bő forró olajban szép pirosra, megsütjük.

Sültes tálra tesszük a felszeletelt oldalast, egyik felébe a pityókát, másik felébe a párolt káposztát rakjuk,és forrón tálaljuk.

Szilvadzsem


Érett puha magvaváló szilvát megmosunk, kimagozunk és ledaráljuk. Főni tesszük, és folytonos kavarás mellett sűrűre főzzük, aztán tetszés szerint cukrot adunk hozzá, ha édes a szilva, akkor elég 40 dkg cukor, és a cukorral együtt újra sűrűre főzzük. Forrón üvegekbe rakjuk, tetejére késhegynyi szalicilt szórunk és lezárjuk. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Pisztráng, kukoricadarában


Hozzávalók:
Személyenként egy nagyobb pisztráng
Kukoricaliszt
Olaj a sütéshez
Burgonya
1 fej fokhagyma, kevés só, 1 kanál olaj, félpohárnyi tejföl a muzsdéjhoz, citromkarikák a díszítéshez.

A megtisztított halat megmossuk, sóval és borssal befűszerezzük. Egy tálcára kukoricadarát teszünk, kissé szétterítjük, és a befűszerezett halat jól beleforgatjuk, hogy mindenhová jól tapadjon rá a kukoricadara.
Forró olajban, közepes lángon kisütjük.

A burgonyát megtisztítjuk, tetszés szerinti méretre vágjuk és bő forró olajban szép pirosra, sütjük.

A tálra salátalevelet helyezünk, rátesszük a pisztrángot, köréje rakjuk a burgonyát, citromkarikákkal, zöldkaporral díszítjük.
Muzsdéjt kínálunk melléje.

A muzsdéjhoz a fokhagymát megpucoljuk, törőn átnyomjuk, kevés sót hintünk rá, és pépesre keverjük. Cseppenként hozzákeverjük az olajat, majd lassan a tejfölt.



Koktélparadicsom, savanyúságnak


Az alaposan megtisztított megmosott zöld koktélparadicsomokat üvegbe rakjuk, minden üvegbe tettem két-három pepperoni paprikát, 4-5 cikkekre vágott paradicsompaprikát, és karikákra vágott vöröshagymát.
Falapockával szorítsuk le, öntsük, rá a felfőzött forró levet, minden üveg tetejére szórjunk késhegynyi szalicilt, és zárjuk le az üvegeket. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

A felöntő léhez a hozzávalókat összefőzzük.
5 l víz
4 dl 20 %-os ecet
12 dkg cukor
5 evőkanál só
Mustármag, koriandermag, kapor, szemes bors, babérlevél.


2015. augusztus 26., szerda

Őszibarackdzsem




A megmosott gyümölcsöket pillanatra forró vízbe mártjuk, és a héját lehúzzuk, magját kiszedjük. De lehet magjától megtisztítva héjastól ledarálni, ha így, ha úgy készítjük elő a gyümölcsöket, főni tesszük és cukor nélkül sűrűsödésig, főzzük.
Amikor jó sűrű, kilónként hozzáteszünk 35-40 dkg cukrot és még tíz percig, főzzük. Ne főzzük sokáig a cukorral, mert minél több ideig fő, annál sötétebb színe lesz a dzsemnek. Végül kilónként egy késhegynyi szalicilt keverünk bele, üvegekbe rakjuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Ha nem szeretnénk a szalicilt belekeverni, miután üvegekbe szedtük a dzsemet, késhegynyit szórunk a tetejére, és le tudjuk venni használat előtt.


Zöldborsó leves


Hozzávalók:
1 kg friss zöldborsó
2 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
1 fej hagyma
1 evőkanál liszt
Só, bors, pirospaprika, petrezselyem zöld
Olaj, egy evőkanál télire eltett  Ételízesítő

Galuskához:
5 dkg vaj
1 tojás
Csipet só
Liszt

A sárgarépát, petrezselyemgyökeret apró kockákra vagy kerek formára megvágjuk és nem túl forró olajon, megdinszteljük. Hozzátesszük a hagymát végül a zöldborsót, összeforgatjuk, felöntjük meleg vízzel, és addig főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak.
Elkészítjük a vajgaluskát: a puha vajat eldolgozzuk a tojással, csipet sóval és annyi lisztet keverünk hozzá, hogy jó krémszerű masszát kapjunk, majd kiskanállal vagy nokedli szaggatóval belerakjuk a levesbe. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Hagyjuk még tíz percet főni, egy kanál lisztből rántást készítünk, megszórjuk pirospaprikával, felöntjük hideg vízzel majd a leveshez, adjuk.1 tojást felverünk és belecsurgatjuk a fövő levesbe, megszórjuk apróra vágott petrezselyem zöldell és tálaljuk.


2015. augusztus 13., csütörtök

Málnadzsem


A megtisztított, átválogatott málnát kilónként 70 dkg cukorral egy lábasban lerétegezzük, hogy a szép színe megmaradjon, 5 kg málnához 1 dkg citromsót teszünk, másnapig hűvös helyre tesszük. Másnap lassú tűzön felmelegítjük, majd erős tűzön 20-30 percig főzzük.Amikor a dzsem kész, forrón üvegekbe rakjuk, kis szalicilt hintünk a tetejére és lekötjük. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.


Málnát tehetünk el főzés nélkül nyersen is. 2 kg málnát összekeverünk 1 kg cukorral, 0,5 dkg szalicillel.
Az edényt letakarva,hűvös helyen tartjuk,többször megkeverjük, amíg a cukor elolvad.Aztán üvegekbe rakjuk és lekötjük.

2015. május 22., péntek

Egyben sült csontos karaj





Körülbelül 1,5- 2 kg-os csontos karajt, sós ( 1 l vízhez 1 evőkanál só 6 dkg) fűszeres pác lében néhány órát áztattam.
Azért van előnye az így pácolt húsoknak, mert a só és a fűszerek átjárják a hús belső részeit is.

Miután kivettem a pácléből, szárazra törölöm és tepsiben vagy serpenyőben, forró zsiradékon elősütöm minden oldalról, ez azért fontos, hogy a sütés előtt a húsok kapjanak egy vékony kérget, mert a kéreg megóvja a sütés közbeni kiszáradástól, nem engedi, hogy a finom szaftok távozzanak a húsból.
Tepsibe teszem, vastagon bedörzsölöm fokhagymás péppel, megszórom borssal, lefödöm alufóliával és 200 fokra előmelegített sütőben 1 órát, sütöm, leveszem a fóliát, visszatolom a sütőbe és saját zsírjával locsolgatva, szép pirosra megsütöm.
Bármilyen krumpli köret illik hozzá, de ha hagyjuk kihűlni, szépen szeletelve akár hidegtálra is tehetjük.





2015. május 20., szerda

Tehéntúró készítése házilag



Elkészítés:

Tegyük a forralatlan tejet egy zománcozott edénybe, szobahőmérsékleten hagyjuk megaludni. 1-2 nap alatt megalszik, ha hamarabb szeretnénk megaltatni, elősegíthetjük, ha hozzákeverünk egy kis tejfölét vagy joghurtot.

Amikor jól összeállt, leszedjük róla a tejfölt, de hagyhatjuk is akkor zsírosabb lesz a túrónk, gyenge tűzön, lassan felmelegítjük (nem forraljuk fel) időnként óvatosan kanállal összeforgatjuk, hogy mindenhol érje a meleg, és hagyjuk, amíg a fehérje kicsapódik.


Ekkor öntsük egy vászon vagy gézkendővel bélelt szűrőbe és hagyjuk, amíg a savó lecsöpög, majd szorítsuk kicsit össze a kendőt, hogy eltávolítsuk az összes savót.




Egyszerűbben is készíthetünk túrót, nem kell megaltatni a tejet, csupán felmelegíteni és minden literhez 2 kanál ecetet belecsorgatni. Óvatosan belekavarunk, hogy mindenhová eljusson az ecet, majd hagyjuk állni, amíg a savó kicsapódik.
Tovább úgy járunk el, mint az előző receptnél.

Tapasztalatom alapján nekem 3 liter tejből lesz 50 dkg túró.

2015. április 6., hétfő

Húsvéti kalács,kókonya



Recept itt:Húsvéti kalács,kókonya

A recept alapján elkészítettem a tésztát,miután megkelt két részre osztottam,az egyiket 4-es fonással (felső kép) a másikat 6-os fonással (alsó kép)összefontam és koszorúba alakítottam. Felvert tojással lekentem és 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütöttem.

2015. március 22., vasárnap

Francia saláta


Recept: Itt  annyi különbséggel, hogy most a marhahúst disznóhússal helyettesítettem, és a díszítés most is ízlés szerint, lehet variálni többféleképpen.

2015. március 9., hétfő

Hús lesütve



Legalkalmasabb erre a célra az oldalas, amely nem szárad ki a zsírban, de lehet tarja, akár combrészből vágott szép szeletek.

Az oldalast darabokra vágjuk, kissé besózzuk, borsozzuk, a szelet húsokat is. Lábasba vagy mélyebb tepsibe tesszük, ráöntünk egy pohár vizet, és zsírt rakunk rá. Tűzre vagy sütőbe tesszük, ha sütőben készítjük alufóliát teszünk a tetejére, és csendesen addig pároljuk, amíg a húsból a csontot könnyűszerrel ki lehet húzni és a víz teljesen elpárolgott. A húsnak úszkálnia kell a zsírban, ha nem így van, tegyünk még zsírt hozzá. A húsdarabokat kiszedjük a zsírból, a csontokat kihúzzuk, és a húst tiszta, száraz üvegekbe rakjuk a zsírjával együtt. Az üvegben ne maradjon levegő, és a hús ússzon a zsírban. Az üveget hagyjuk lehűlni, aztán lezárjuk és száraz, hideg helyen tároljuk. Amikor fogyasztani akarunk belőle, zsírjával együtt szedünk ki a húsból, felmelegítjük, majd a zsírt langyosan visszaszűrjük az üvegbe, így ismét leszigetelődik.
Könnyebben ki tudjuk venni az üvegből,ha fele olaj fele zsírt teszünk,ekkor az olajat felfőzzük, a zsírral összevegyítve öntjük a húsokra.

Ha kolbásszal vegyesen akarjuk készíteni, a kolbászt karikára hajtva, tegyük serpenyőbe, vagy hosszában tepsibe, öntsünk rá ujjnyi vizet, és lefödve pároljuk, amíg a víz apadni kezd.
A kolbászt fakanál nyelével átfordítjuk, (nem szúrunk bele, mert akkor kiszárad) és a másik oldalát is megpároljuk, majd pirosra sütjük, mindkét oldalán. A víznek teljesen el kell párolognia róla. A kolbászt kihűtve feldaraboljuk és a hússal vegyesen, vagy külön edényben rakjuk a zsírba.

Így elrakva hónapokig eltarthatjuk a zsírban lesütve. Kirándulás, váratlan vendég vagy mi legyen gyorsan a vacsora, esetén is jó szolgálatot tesz.
Nekem is iskoláskoromban, Édesanyám mindig ilyen lesütött húst csomagolt, akkoriban egy évharmadot voltunk távol, kétféle étel volt, mert a húst külön ettük és a finom sült zsírt kenyérre kentük, feledhetetlen milyen jó volt az otthoni, ha távol is voltam.