2014. március 20., csütörtök

Vaddisznó fasírozott


A vadhúsokból is ugyanúgy készítünk fasírozottat, mint a szelíd húsokból, annyi különbséggel, hogy több fűszert használunk és a húshoz legalább 25-30 % zsiradékot teszünk (lehet tiszta olvasztott zsír, friss szalonna, akár olaj).

Hozzávalók 1 kg húshoz:
30 dkg friss vagy tokaszalonna
2 nagyobb zsemle vagy 3-4 szelet fehér kenyér
1 nagy fej hagyma
2-3 tojás
5-6 cikk fokhagyma
1 nagyobb burgonya
Só, bors, pirospaprika

Zsemlemorzsa vagy liszt és zsiradék a sütéshez.

A zsemlét hideg tejben megáztatjuk, majd kicsavarjuk.
Én mindent darálni szoktam, először a hagymát darálom le, kevés zsiradékon megpárolom, beleteszem a darált fokhagymát majd a pirospaprikát, hozzáteszem a ledarált húshoz, amelyhez hozzádaráltam a zsemlét és a krumplit is. Fűszerezem borssal, sóval, hozzáteszem a felvert tojást.
Amikor minden együtt van, kézzel alaposan meggyúrom, legalább egy fél órára pihenni hagyom.
Serpenyőben ujjnyi zsírt forrósítok,(fele olajat fele zsírt) használok.
A húsból evőkanálnyi gombócokat szaggatok, olajos vagy vizes kézzel gömbölyűre formázom, majd ellapítom, zsemlemorzsába forgatom, és a forró olajba rakom, a serpenyőt lefedem, lassú tűzön addig sütöm, amíg az alja szépen megpirul, akkor alányúlva megfordítom és most már fedő nélkül, sütöm tovább, amíg a másik oldaluk is megpirul.

Önállóan, bármilyen burgonyakörettel, főzelékekre feltétnek is tálalhatjuk.





2014. március 19., szerda

Kenyér sütőzacsiban sütve




Fruzsika zsemlebuci receptje alapján nagy adagban

Hozzávalók :
80 dkg liszt
32 dkg kovász
2,8 dkg élesztő
320 ml langyos víz
1 evőkanál cukor
4 nagyobb főtt krumpli
2 mokkáskanál ecet
4 kávéskanál só
4 evőkanál olaj.

A hozzávalókat bedagasztom,1 órát meleg helyen kelesztem.Félidőben átgyúrom,és visszateszem újra kelni.Mikor kétszeresére kelt újra átgyúrom,tetejét vízzel lekenem,és sütőzacskóba majd formába teszem.Kelni hagyom ,mikor a tészta jól felemelkedett,a zacskó tetejét tűvel megszurkálom majd előmelegített sütőben megsütöm.

Tejfölös,sajtos kifli


Margitka receptje alapján készült.
Ahogy én csináltam :

Hozzávalók :
0,5 kg liszt, 3 dkg élesztő, 1 kávéskanál só, 2 evőkanál étolaj, 2 mokkáskanál kristálycukor,1 felvert tojás, 3,8 dl langyos tej.

A tejben feloldjuk a cukrot,beletesszük az élesztőt és felfuttatjuk.
A liszthez hozzátesszük a sót,felvert tojást és a felfuttatott élesztőt,jól összedolgozzuk ,végül beledagasztjuk az olajat és meleg helyen kétszeresére kelesztjük.

Én két adagot dagasztottam be és olyan sok lett hogy feléből sajtos és csokikrémes kifliket készítettem a másik feléből pedig diós csigákat és barack virágot.
A megkelt tésztát lisztezett deszkán jól átgyúrtam,két részre osztottam.

A kiflihez a tésztát négy részre vágtam,kinyújtottam kör alakúra ,nyolc részre vágtam,12 darabot megkentem ketchuppal,és megszórtam reszelt sajttal,a másik 12 -be pedig csokikrémet tettem.
Zsírozott tepsibe raktam ,lekentem felvert tojással,fél órát kelesztettem és újra lekentem tojással és előmelegített sütőben meg sütöttem


Töltött csirkemell - Töltött paprika



TÖLTÖTT CSIRKEMELL

Hozzávalók :
3 szép csirkemell
4 csirkecomb
15 dkg sárgarépa
10 dkg zöldborsó
1 keményre főzött tojás fehérje
só,bors,szerecsendió.

A csirkemellet lebőrözzük és a húst nem túl vastag szeletekben leválasztjuk a csontról.Az ugyancsak lebőrözött és kicsontozott combokat a mellhúsból kiesett darabkákkal együtt ledaráljuk.Az apró kockákra vágott sárgarépát és zöldborsót sós vízben megfőzzük,leszűrjük,kihűtjük.
A darált húst összekeverjük a zöldségekkel,sóval,borssal,reszelt szerecsendióval ízesítjük.
Jó darab alufóliát a fényes oldalán bezsírozunk,kiterítjük rajta a mellhúsa szeleteket,szorosan egymás mellé.
Rárakjuk a vagdalékot,egy keményre főtt tojás fehérjét megvágva apró kockákra,egyenletesen elosztjuk rajta,szorosan felcsavarjuk és becsomagoljuk a fóliába.Lábasba tesszük és mindig egy kis vizet öntve alá puhára pároljuk.A lábasból kiemelve kihűtjük,majd néhány órára hűtőszekrénybe tesszük.Tálalás előtt kibontjuk a fóliából és éles késsel felszeleteljük.

TÖLTÖTT PAPRIKA

Hozzávalók :
50 dkg tehén vagy juh túró
20 dkg vaj
2 sonkaszelet
zöldhagymaszár.

A túrót a vajjal jól kikavarjuk ,enyhén sózzuk borsozzuk,hozzátesszük az apróra megvágott sonkát,hagymaszárat és beletöltjük paprikákba.
Kicsit hűtőbe tesszük és szeleteljük.

Káposztás tészta - laska



Hozzávalók : egy adag metélt tészta ,1 közepes fej káposzta,1 tojásnyi zsír vagy olaj, só, bors.

A káposztát megreszeljük vagy apró kockára vagdaljuk és egy csapott kanál sóval besózzuk.1 óra múlva kicsavarjuk, forró zsírba tesszük és fedő alatt, gyakran megkeverve pároljuk, amíg megpuhul és kissé meg is pirul, de csak annyira hogy egy kis színt kapjon. Borssal ízesítjük és beleforgatjuk a kifőzött leszűrt kockatésztát.

Vanília és eperfagylalt

 

Hozzávalók:


0,5 l tej
2 tasak vaníliás cukor
20 dkg cukor
1 vanília ízű pudingpor
4 tojássárgája.

Elkészítés:


4 dl tejet a vaníliával és cukorral felforralunk, beleöntjük a többi hideg tejjel csomómentesre elkevert vaníliás pudingport, és ismét felforraljuk. A tojás sárgákat jól összehabarjuk, és vékony sugárban hozzákeverjük a forró tejet. Újból tűzre tesszük, és állandóan keverve tejföl sűrűségűre főzzük. Kihűlés után szitán át tálba öntjük, és mélyhűtőben megfagyasztjuk. Fagyasztás közben negyedóránként jól kavarjuk meg.

Ugyanígy készül az epres fagylalt is, csak epres pudingot használunk.

 

Írásos, mintás palacsinta


Hozzávalók :
3 tojás
12 halmozott evőkanál liszt

3 kis kanál cukor
3 dl tej
1,5 dl olaj és annyi ásvány vagy szódavíz,hogy tejszín sűrűségű tészta legyen.
Szódavíz hiányában kevés szódabikarbóna.
2 kanál kakaó.

A tojást a sóval,cukorral elhabarjuk,hozzákeverjük a lisztet és a tejet,simára kidolgozzuk,és mielőtt hozzátennénk a vizet kiveszünk belőle az íráshoz.Azután hozzátesszük a kakaót és apránként hozzáadunk annyi ásvány vagy szódavizet hogy elérjük a kellő sűrűséget.Ráöntjük az olajat és negyed órát pihentetjük.
A palacsintasütőbe kiskanálnyi olajat öntünk,füstölgőre forrósítjuk,a kivett fehér tésztából,beleírunk vagy tetszés szerint pöttyöket rakunk,és ráöntünk egy szűk tejmerőkanálnyi tésztát,és a palacsintasütőt körbeforgatjuk,hogy a tészta bevonja a sütő alját,addig sütjük míg a teteje megszikkad.Aztán széles késsel alá nyúlunk és átfordítjuk a palacsintát,és a másik oldalát is megsütjük.
A többi palacsintához már nem kell olajat önteni,elég ami van a tésztában.

Ízlés szerint töltjük .

Fekete áfonya



FEKETE ÁFONYA DZSEM

A szép, hamvas gyümölcsöt megmossuk,jól lecsepegtetjük,majd kilónként 60-80 dkg cukrot adunk hozzá és összekeverve,porcelán vagy műanyag tálban másnapig állni hagyjuk.
Másnap hibátlan zománcú edényben erős tűzön fél órát főzzük,forrón üvegekbe töltjük tetejére szalicilt teszünk,lekötözzük és száraz dunsztba tesszük.

FEKETE ÁFONYA NYERSEN

4 kg fekete áfonyához 1 kg cukor és 1 dkg szalicil szükséges.
A finom, érett,áfonyát megmossuk,lecsurgatjuk.Tálban összekeverjük a cukorral és a szalicillal és az edényt letakarva,hűvös helyen tartjuk,míg a cukor teljesen elolvad.Ez idő alatt többször felkeverjük.Végül jól zárható befőttes üvegbe rakjuk és az üvegeket lezárva,kamrába tesszük.

Az így eltett áfonya megőrzi ízét,színét,értékes tápanyagait.

2014. március 15., szombat

Virslis-ordás tészta


Hozzávalók :
60 dkg liszt
20 g cukor
13 g só
25 g élesztő
35 g vaj
3 dl langyos tej.

Tölteléknek :virsli,orda (lehet tehéntúró is )

Orda töltelék : orda,ízlés szerint cukor,2 evőkanál méz,2 tojássárgája ,1 vanília cukor.
Kézi mixerrel jól kikeverni ,

Az élesztőt a cukorral,két kanál lisztel,1 dl langyos tejjel felfuttatjuk.

A többi hozzávalókat a megmaradt tejjel összevegyítjük,hozzátesszük a felfuttatott élesztőt és jól kidagasztjuk.
Letakarva kétszeresére kelesztjük.
Aztán lisztezett deszkán 1/2-cm vastagságúra kinyújtjuk és mindenikre teszünk egy darabka virslit,(tetszés szerinti hosszúságot)szépen becsomagoljuk,és ollóval darabokra vágjuk,nem egészen az aljáig .A tésztából egy darabot egyik oldalra ,a következőt másik oldalra tesszük.

Ugyanígy raktam az ordásat is,középen hosszú csíkban tettem az ordát és felcsavartam,tovább úgy járunk el mint a virslisnél.

Vajjal kikent tepsibe rakjuk ,felvert tojással lekenjük és előmelegített sütőben szép aranysárgára megsütjük.

Rántott hal



Tőke halat (merlucs)vagy bármilyen más halat konyhakészre pucolom,jól megmosom,vizétől lecsepegtetem majd megszórom só,bors ,paprika keverékével,lisztbe,felvert tojásba majd zsemlemorzsába forgatom és bő forró olajban kisütöm.

Muzsdéj -al citromkarikákkal kínálom.

Muzsdej készítése

8-10 gerezd fokhagymát fokhagyma törőn át török. Megsózom és a sóval fehéredésig kavarom.
Hozzáteszek 2-3 kanál tejfölt ,majd nem túl hígra felengedem szóda vízzel.

Fasírtfészek


Hozzávalók :
50 dkg darált hús
 1 zsemle vagy fehér kenyér
2 kisebb tojás
3-4 gerezd fokhagyma
egy kisebb fej vöröshagyma
 1 krumpli
só ,bors ,pirospaprika.

A húst összegyúrjuk a tojásokkal ,reszelt vöröshagymával , áztatott zsemlével ,reszelt krumplival ,ízesítjük sóval ,borssal ,kicsi pirospaprikával és olyan húspogácsákat formálunk belőle ,amelynek egyik oldalán fészek alakú bemélyedés van.Forró olajban kisütjük először a sima oldalukon ,utána a peremes felükön .

Forró tálra egymás mellé tesszük ,és az üreget megtöltjük párolt rizses zöldborsóval ,tetejére ételízesítős,enyhén sós vízben megfőzött karfiolt szúrunk .
Még tálalhatjuk, párolt gombával , esetleg rózsáira szedett ,sós vízben főzött ,kevés vajjal elkevert karfiollal .

Aranygaluska



                          

Hozzávalók :
 0,5 dkg liszt
2,5 dl tej
10 dkg cukor
2 dkg élesztő
3 tojássárgája
8 dkg vaj
kis só
reszelt citromhéj,vanília,egy kanál rum.

Beforgatáshoz :olvasztott vaj ,cukros darált dió .

Az élesztőt kevés cukorral,liszttel és langyos tejjel megkelesztjük.A lisztet mély tálba tesszük,hozzáadjuk az összes anyagokat a vaj kivételével és annyi tejet,hogy a tészta ne legyen lágy.Jól kidolgozzuk,míg az edény falától elválik.Ekkor belevegyítjük az olvasztott vajat,betakarjuk,és meleg helyen kétszeresére kelesztjük.
Egy formát kivajazunk .
A tésztát deszkára tesszük,kiszaggatjuk egyforma darabkákra,olvasztott vajba mártogatjuk és cukrozott darált dióba forgatjuk.
Belerakjuk a formába ,és még megkelesztjük .
Közepes tűznél megsütjük,majd tálra borítjuk.
A galuskának könnyen el kell válniuk egymástól.
Vaníliasodóval tálaljuk.

Lángos,kenyértésztából


A kidagasztott,megkelt kenyértésztából Kenyértészta olajos kézzel kiveszünk ,széthúzogatjuk lángos formára és forró olajban kisütjük.
Még melegen sajtot reszelünk rá,meglocsoljuk tejföllel és megszórjuk apróra vágott zöldségekkel.

2014. március 14., péntek

Töltött pizza




Hozzávalók:

500 g liszt
3 dl langyos víz
2,5 dkg élesztő
1 tojás
3 evőkanál olaj
1 kávéskanál cukor
1 kávéskanál só

Töltelékhez:

20-20 dkg bacon szalonna és sonka
15 dkg reszelt sajt
1 nagy fő hagyma
2-3 evőkanál lecsó, nyáron paprika, paradicsom
Kevés olaj
Bors, só

A langyos vízben feloldom a cukrot, majd a szétmorzsolt élesztővel simára keverem. Ha felfutott, összedolgozom a liszttel, tojással és sóval, végül beledolgozom az olajat. A tésztát jól kidolgozom, amíg szép sima lesz, olajjal lekenem a tetejét és langyos helyen duplájára, kelesztem. Ha a tészta duplájára kelt, lisztezett deszkán jól átgyúrom, két részre vágom, az egyik lapot kinyújtom, 30 cm átmérőjű kerek zsírozott formába teszem, rárakom a tölteléket, szépen eligazítom, ráreszelem a sajtot és befedem az előkészített másik lappal. Lehet csak simán is rátenni, de egy kis kreativitást belevinni, sokkal mutatósabb. Például a madárkákat a levágott szélekből készítettem, a gyerekek örömére. Felvert tojással lekenem, 180 fokos sütőben szép aranysárgára sütöm.

Amíg a tészta kel elkészítem a tölteléket. A bacon szalonnát kevés olajon kicsit kisütöm, hozzáteszem az apróra vágott hagymát, sonkát és a lecsót, kevés borssal, ha szükség sóval ízesítem, fedő alatt saját levében puhára párolom, ezután zsírjára sütöm. Langyosra hűtve teszem a tésztára.




2014. március 12., szerda

Tehéntúrós gombóc


 Hozzávalók :
50 dkg tehéntúró
12 dkg búzadara
3 tojássárga
3 tojásfehérje
2 evőkanál liszt
2 evőkanál cukor
1 citrom héja
só,zsemlemorzsa kb 10 dkg
2 evőkanál olaj
cukor
joghurt vagy cukros tejföl.

Elkészítés:Az áttört tehéntúrót a tojásfehérje kivételével a többi hozzávalóval jól összekeverjük,fóliával lefedjük és legalább két órát állni hagyjuk, hogy a búzadara megpuhuljon.

Amíg puhul a búzadara a zsemlemorzsát az olajon kicsit megpirítsuk majd félre tesszük.
Ha eleget állt a búzadarás túrós keverék,verjük kemény habbá a tojásfehérjéket,majd óvatosan keverjük a túróhoz.

Ezután vizes kézzel kis gombócokat formázunk a masszából,amiket lobogó forró enyhén sós vízben kifőzünk.
Amint feljönnek a gombócok a víz tetejére,már jók is .A kész gombócokat forgassuk át zsemlemorzsában.
Cukorral megszórva,esetleg joghurt-al vagy cukrozott tejfellel leöntve tálaljuk.

Rántott sajt



Hozzávalók :
 8 szelet trappista - vagy más kemény fajta sajt szelet
2 tojás
liszt,
olaj,só.

A sajtszeleteket lisztbe,felvert tojásba,ismét lisztbe és tojásba mártjuk és bő ,forró olajban erős tűzön kisütjük, vigyázva hogy a bundája a fordításnál ne sérüljön meg.
Bármilyen zöldséggel,salátával, esetleg tartármártással kínáljuk.


Szoktam morzsába is forgatni,mivel most nem volt kéznél,csak tojásosan készült.

Lucskos káposzta



Hozzávalók:

60 dkg sertéshús

1 közepes fej édes káposzta

2 közepes krumpli

1 fej hagyma

2 gerezd fokhagyma

3 db közepes paradicsom

2 kanál liszt

Só, bors, fűszerpaprika

Kapor, csombor

Tejföl

Zsír vagy olaj

A hagymát apró kockákra vágva zsiradékon megdinszteljük, megszórjuk, pirospaprikával hozzátesszük a kockákra megvágott húst, párszor megkeverjük, amíg a hús kifehéredik, ekkor felöntjük vízzel. Ha felforrt a habját leszedjük, és lassú tűzön főzzük, amíg a hús félpuhára fő. Ekkor hozzátesszük a kis kockákra vágott káposztát, a lehámozott apróra vágott paradicsomot. Annyi forró vizet öntünk hozzá, hogy a káposztát ellepje. Hozzátesszük a megvágott csombort, kaprot, sót, borsot, kevés Erős Pistát. Lefödve, lassú tűzön  félpuhára főzzük. Ekkor hozzátesszük a kis kockára megvágott krumplit, fokhagymát és készre főzzük. A lisztből világos rántást készítünk és besűrítjük a levest.
Tejfölt kínálunk hozzá.

  

Vegyes zöldségleves



Hozzávalók:


1 csirke csontos részei
2-3 sárgarépa
1-2 petrezselyem
kisebb karalábé
1 szelet zeller
pár db karfiol rózsa,
1 pohárnyi zöldborsó
1 zöldpaprika
1 nagy fej vöröshagyma
zsír vagy olaj.
Levesbetétnek daragaluska.

A húst kevés vízben főni tesszük.

A hagymát megpároljuk a zsiradékon, aztán hozzáadjuk a kis kockákra vágott
karalábét, zellert, petrezselymet és sárgarépát. Ez kell, legyen a sorrend, mert a fehér zöldségek kissé nehezebben puhulnak. Minden zöldség után néhány percig pároljuk, gyakran megkavarva. Hozzáadjuk az ugyancsak apróra vágott zöldpaprikát, fejtett borsót. Paprikázzuk, feltöltjük forró vízzel, beletesszük a rózsáira szedett karfiolt. Ízlés szerint 1-2 kis kockára vágott burgonyát is tehetünk bele. Csendesen főzzük, amíg minden megpuhul.
A megfőtt húst kiszedjük, belerakjuk a levesbe és a levét beleszűrjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Elkészítjük a levesbetétet:

1 tojáshoz kb.1 borospohár (1,2dl) búzadara, kis só szükséges.
1 tojásfehérjét mélytányérban villával felverünk egy csipet sóval együtt, míg laza habot kapunk. Belekeverjük a tojássárgáját, és vékony sugárban öntve, hozzáadjuk a búzadarát, annyit hogy összeálló, de nem kemény tömeget kapjunk. Amíg a darát adjuk hozzá, a keverést egy pillanatra sem hagyjuk abba, különben a galuska nem lesz puha. Amikor elérte a kellő sűrűséget, a keverést abbahagyjuk, és a tésztát a tányér egyik oldalára összerendezve, többé nem mozgatjuk. Azonnal a fövő levesbe szaggatjuk, anélkül hogy a tésztát megkevernénk vagy nyomogatnánk, úgyhogy a kanalat belemártjuk a forró levesbe, ezzel a kanállal szaggatjuk a galuskát, mindig belemártva a forró levesbe, míg elfogy a galuska masszája.

Lefedve 15 percig főzzük, kioltjuk a lángot és pár percet még hagyjuk lefedve, majd a levest megszórjuk apróra vágott petrezselyem zölddel.

 


2014. március 11., kedd

Pityókás, kemencében sült házi kenyér



Az első sütésnél, ha éppen nincsen kovász,gyors kovászt készítek, a további sütéshez mindig hagyok meg a kenyértésztából, a következő sütésnél azt használom kovász helyett.

Gyors kovász készítése:

 Hozzávalók:
30 dkg liszt
2 dkg friss élesztő
1 kávéskanál méz vagy cukor
2,5 dl víz

A lisztet tálba szitáljuk, az élesztőt elkeverjük a langyos vízben feloldott mézzel vagy cukorral, és a liszthez öntve, fakanállal nokedli sűrűségűre keverjük. Letakarva meleg helyen hagyjuk megkelni. Miután jól feljött, már lehet használni, de jobb ha előzőnap elkészítjük..


A kenyér hozzávalói : 1 kg liszthez, 1 dkg élesztő, 1 dkg só, 2 nagyobb pityóka, kovász, fél liter víz .
Általában, mennyi liszt,10 % pityóka.

Én 6 kg lisztből dagasztottam. Ahhoz 40 dkg kovászt (mindig a kenyértésztából hagyok meg,befőttes üvegben hűtőben tartom, és azt használom fel a következő sütésnél) A kovászt fél liter langyos vízzel feloldom hozzáteszek annyi lisztet hogy jó galuskaszerű tésztát kapjak. Lisztel meghintem, meleg helyen letakarva megkelesztem. (Általában este szoktam elkészíteni)
A pityókát héjában megfőzöm, pucolás után pityóka törővel megtöröm. Az élesztőt langyos vízzel felfuttatom.
Az átszitált liszthez hozzáteszem a megkelt kovászt, a felfuttatott élesztőt, a megtört pityókát, langyos vízzel feloldott sót, lassan kezdem kézzel összegyúrni és folyamatosan annyi langyos vizet öntök hozzá hogy nem lágy de nem is kemény tésztát kapjak.
Nagyon jól kidagasztom, amíg a tészta hólyagosodni kezd szép sima és nem ragad a kézhez.Minél jobban kidagasztjuk, annál finomabb a kenyér .
Tetejét megszórjuk lisztel és letakarva megkelesztjük.

Kidagasztott tészta
Dagasztás után rögtön meggyújtjuk a kemence tüzét.

Megkelt tészta

A tésztát három részre osztjuk,lisztes deszkán felhajtjuk,és lisztezett kelesztőtálba tesszük.



Amikor leég a kemence tüze, kihúzzuk a bent maradt szén darabkákat, meleg vizes ronggyal jól kitöröljük.

A tésztát,lisztezett bevető lapátra tesszük,lemossuk langyos vízzel, késsel három helyen bevágjuk és betesszük a kemencébe.



Egy kisebb edénybe vizet teszünk,betesszük a kemence bejáratához,becsukjuk az ajtót, a megmaradt szenet nekihúzzuk az ajtónak, majd 2 órai sülés után kiszedjük, tetejét megverjük majd lereszeljük.




Az alábbi képen ugyanabból a tésztából készül,csak formában sütve.A formákat kizsírozzuk,és a megkelt tésztát felhajtás után beletesszük, hagyjuk a formában is kelni, majd forró kemencében megsütjük. Ezt is ugyanúgy lereszeljük,de csak a tetejét,mert az oldalak szép pirosra sülnek.





2014. március 10., hétfő

Tyúkhús leves



Házilag készített Bordás laska -val

Cérnametélt-el

Hozzávalók:

1 szép kövérkés, legalább 1,5-2 kg-os tyúk


Zöldségekből a következőket vesszük:


4 sárgarépa
2 petrezselyem
1 kisebb karalábé

1 kisebb zeller
1 fej vöröshagyma
egy zöldpaprika
2 -3 cikk fokhagyma

Só, szemes bors (10-12) szem.
egy cikk káposzta


A feldarabolt jól megmosott tyúkot kemény cérnára felfűzzük, egy fazékban hideg vízzel főni tesszük.

Amikor felforrt a habot leszedjük, ha nagyon fiatal a tyúk a zöldségeket rögtön hozzátesszük.

A levesnek nagyon csendesen kell főnie. Ha vízzel kell pótolni a levessel azonos hőfokú vízzel, pótoljuk. Addig főzzük, amíg minden teljesen puha lesz benne.
Levesszük a tűzről, a húsokat a cérnával egybe kiemeljük, a levét picit ülepedni hagyjuk, majd óvatosan leszűrjük, a leves felét újra főni tesszük és belefőzzük a betétet. A többit tálba öntjük, finomra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk, majd hozzátöltjük a befőzött leveshez.


A húslevesbe a legtöbb levesbetét alkalmas:

Házi vagy gyári tészta, grízgaluska, reszelt tészta, stb. ízlés szerint.

Gyári tésztát, legjobb külön kis leves ízesítővel kifőzni, és csak azután tenni a levesbe, így nem teszi zavarossá a levest.
Ha üzleti tyúkból készítjük a levest, javíthatunk a színén, ha egy sárgarépát apróra reszelünk és egy kiskanál zsiradékban szép aranysárgára pirítjuk,(de ne égjen meg) azonnal feltöltjük egy merőkanál levessel, néhány percig forraljuk majd a leveshez szűrjük.

 

A húst tálalhatjuk a levessel, de kicsit átsütve, bármilyen krumplival másodikként tálalhatjuk.


2014. március 9., vasárnap

Gombás szelet



Hozzávalók:


60 dkg disznókaraj
15-20 dkg gomba
1 fej hagyma
2 kanál zsír
só bors pirospaprika, tejföl.

A húst szeletekre vágjuk, kiverjük, sózzuk, borsozzuk, lisztbe mártjuk, és forró zsírban kisütjük. Mindig egy kis vizet adva hozzá, puhára pároljuk. Amikor félig kész, a gombát (csiperke) felszeletelve, kevés zsíron, az apróra vágott hagymával, pirospaprikával megpároljuk, hozzátesszük a húshoz és most már együtt pároljuk készre. Jó sok rozsdás piros mártása kell, legyen. Tejföllel besűrítjük.
Párolt zöldségekkel, galuskával, puliszkával tálaljuk.

 

Fokhagymás rostélyos


Hozzávalók:

 

4 szép szelet rostélyos

3-4 gerezd fokhagyma

Őrölt bors

2 vöröshagyma

1 evőkanál zsír



A rostélyos szeleteket megmossuk, és húsklopfolóval alaposan kiverjük. Gyengén megsózzuk, borsozzuk, majd 3-4 gerezd apróra vágott fokhagyma és egy pohár víz hozzáadásával a zsíron, fedő alatt, lassú tűzön párolni kezdjük. Ha a víz elfőtt, kevés vízzel pótoljuk. Amikor félig megpuhult, rászórjuk a vékony szeletekre vágott vöröshagymát. Az elfőtt folyadékot kanalanként pótoljuk, majd hagyjuk, hogy a hús zsírjára süljön és az alsó része is megpiruljon. Azután megfordítjuk, hogy a hús másik fele és a hagyma is szépen megsüljön. Reszelt vagy tört burgonyával tálaljuk, és vegyes salátát kínálunk hozzá.


 

Pástétomos kosárkák


Hozzávalók :
25 dkg héjában főtt,áttört burgonya(tisztán mérve)
25 dkg liszt
25 dkg főzőmargarin
kiskanál só
1 tojás
reszelt sajt.

A burgonyát a margarinnal és a liszttel,egy kiskanál sóval összegyúrjuk,vastagra nyújtjuk,nagy fánkvágóval kivagdaljuk.A korongok felét egy kisebb fánkvágóval vagy pohárral kilyukasztjuk.Most egy ép korongra két lyukasat illesztünk egymás fölé,így kapjuk a kosárkákat,amelyeket tepsibe rakunk és a sütőben megsütünk.A megmaradt teli korongokat felvert tojással megkenjük,reszelt sajtba mártjuk,és ugyancsak megsütjük ; ez lesz a kosárkák fedele.
A kosárkákat különféle salátákkal,pástétomokkal,párolt vajas-petrezselymes zöldségekkel,majonézzel kevert vagdalt sült vagy főtt hússal stb.tölthetjük meg.
A kosárkákat napokkal a felhasználás előtt megsüthetjük,két hétig is elállnak.Fel is lehet melegíteni őket,ha olyan töltelékkel töltjük meg,ami ezt megkívánja.Ebből az adagból nyolc darab kosárka lesz.


Lekváros derelye




Hozzávalók:


50 dkg liszt
4 dkg vaj vagy margarin
2 tojás
kis só a tésztához (5g)
kevés víz

Töltelékhez körülbelül 25 dkg vastag szilvalekvár vagy egyéb sűrű gyümölcsíz.

Vajban vagy olajban pirított zsemlemorzsa, só, fahéjas cukor.

 

A szilvalekváros derelye elkészítéséhez a lisztet gyúródeszkára szitáljuk.

A közepébe mélyedést készítünk, beleütjük a tojásokat a többi hozzávalóval, mindig egy kis langyos víz hozzáadásával ruganyos, kéztől elváló tésztát gyúrunk.
A meggyúrt tésztát két levélben nyújtjuk ki. Az egyikre 3 cm-es távolságokra kis lekvárcsomókat rakunk, befedjük a másik levéllel és a lekvárcsomók között kézzel összenyomkodjuk, aztán derelyevágóval négyszögekre vágjuk.
Vagy formával kivágjuk, mindenik forma közepébe kis lekvárt teszünk és összenyomjuk. Kivesszük a formából és tovább úgy járunk el, mint a kockára vágott derelyével.

Sós vízben kifőzzük, leszűrjük, beleforgatjuk morzsába és fahéjas cukorral megszórva tálaljuk.

 


Erdélyi csorba



Hozzávalók:

50 dkg disznóhús

1 fej hagyma

2 db murok
2 db petrezselyem
1 kisebb karalábé
1 szelet zeller
4 darab pityóka
1 paprika
1 nagyobb paradicsom
Maréknyi zöld paszuly, zöldborsó
só, bors, olaj

Fél citrom

Lestyán, petrezselyem és zeller zöld

A hagymát és a paprikát megtisztítjuk, és apróra vágjuk. Egy fazékba olajat öntünk, a hagymát és paprikát megdinszteljük, hozzáadjuk a jól megmosott, egyenlő kockákra megvágott húst, megkeverjük, sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük vízzel. Nagy lángra tesszük, amíg felforr, majd mérsékeljük a lángot, tovább csendesen főzzük. A keletkező habot leszedjük. Fél órát főzzük, majd hozzátesszük az apró kockára megvágott zöldségeket. Amikor a zöldségek majdnem megpuhultak, hozzátesszük a kockára megvágott pityókát, zöld paszulyt, borsót és a lehámozott kockára vágott paradicsomot. Csendesen főzzük, amíg a pityóka megfő, ha szükség még sózzuk, borsozzuk.

Ízlés szerint citromlével savanyítjuk. Hozzáadjuk a megvágott lestyán zeller és petrezselyem zöldet.

Tejföl és csípős paprikával tálaljuk.

 


Zsemle,muffin formában sütve


Recept Margitkától
Ahogy én készítettem :

Hozzávalók:
50 dkg liszt
5 dkg zsír vagy 6 dkg rama
2,5 dkg élesztő
1 dkg só
1 tojás
3 dl tej
1 kanál cukor.

Az élesztőt cukros tejben felfuttatjuk.A többi hozzávalókat összegyúrjuk,hozzátesszük az élesztőt és jól kidagasztjuk.Letakarva meleg helyen,megkelesztjük,majd deszkára borítjuk.Meggyúrjuk és 12 részre osztjuk ,muffin formába rakjuk,kicsit még kelesztjük,lekenjük felvert tojással,megszórjuk szezám maggal és szép aranysárgára sütjük.

2014. március 4., kedd

Hideg tál


Franciasaláta hozzávalói:

Egy csirkemell (kb 80 dkg )
30 dkg petrezselyem
20 dkg karalábé
20 dkg zeller
60 dkg sárgarépa (murok)
60 dkg krumpli (pityóka)
1 doboz 400 g-os zöldborsó
4 kisebb savanyú uborka
mustár,bors ,só, citromlé
 6 tojás
6 dl olaj

A zöldségeket a krumplin kívül a hússal főni tesszük,hozzáteszünk egy evőkanál sót ,és addig főzzük míg a hús és a zöldségek is megpuhulnak
A krumplit héjában megfőzzük,fövés után megpucoljuk.,apró kockákra vágjuk.
Az egész zöldségeket és a csirkemellet, apró kockákra megvágjuk.Hozzáadunk két evőkanál mustárt,a zöldborsót,ízesítjük sóval borssal .A 6 tojásból ,az olajjal majonézt készítünk,sóval ,mustárral és citromlével ízesítjük.Megfelezzük,az egyik felét a zöldségekhez keverjük,jól összedolgozzuk,tálra rakjuk, a másik felével bevonjuk a salátánkat, szép saláta levelekkel körberakjuk és ráhelyezzük a töltött tojásokat.Ízlés szerint díszítjük

Töltött tojás :
14 db tojás
1 dobozos májkrém
10 dkg vaj
2 kanál mustár
só bors
tejföl.

A tojásokat keményre megfőzzük , 4 db-nak az alját levágjuk , a többit hosszan kettészeljük.Sárgájukat óvatosan kiemeljük és tálba rakjuk.Hozzátesszük a májkrémet,vajat,mustárt és annyi tejfölet hogy jó krémszerü pasztát kapjunk.Nyomózsák segítségével betőltjük a tojássárgák helyére.Melyiknek az alját vágtuk le ráhelyezzük a franciasaláta tetejére,két pradicsomot kettévágunk, kiszedjük a közepét ,rátesszük a saláta tetején levő tojásokra,vajból kés segítségével pöttyöket rakunk rá,mérges gombát alakítva,a többivel körberakjuk.Paprika pasztával,petrezselyemzőlddel diszítjük.

Ebből az adagból két nagy sültestállal lesz.

Tökfőzelék






Hozzávalók:


1 kg-os hosszú, fiatal főzőtök
1 fej hagyma
2 kanál liszt
tej, tejföl
só, bors, kapor,
olaj vagy zsír.

A tököt meghámozzuk, hosszában kettévágjuk, magját kiszedjük és tökgyalun legyaluljuk. Reszelni vagy vagdalni is lehet. 2 csapott kanál sóval tálban besózzuk. Olajon vagy zsíron az apró kockákra vágott hagymát megdinszteljük, paprikázzuk, a tököt leszűrjük, alaposan kicsavarjuk, és a hagymához tesszük, apróra vágott kaprot teszünk hozzá. Lefödjük, és gyakran megkeverve pároljuk.
Ha a tök nem enged elég levet, kevés vizet adunk hozzá. Ha szükség még sózzuk, borsozzuk. A lisztből tejjel eresztéket készítünk és besűrítjük. Ecettel savanyítva, bőven tejfölözve tálaljuk.

Feltétnek készíthetünk, fasírozottat, kakastaréjra sütött szalonnát, sült kolbászban sütött tükörtojást.

 


Kakaspörkölt tarhonyával



Hozzávalók:


Egy fiatal konyhakészre előállított kakas feldarabolva
5 nagy fej hagyma
só, bors, őrölt pirospaprika
1 kanál zsír
1 kanál lecsó
1 kanál liszt.

A hagymát apró kockákra megvágva zsiradékon  enyhén megpirítjuk, megszórjuk pirospaprikával, rárakjuk a húsdarabokat, sózzuk, borsozzuk, hozzátesszük a lecsót,(nyáron zöldpaprikát, paradicsomot) kevés vizet öntve alá, fedő alatt alacsony lángon pörköljük, mindig kevés vizet öntve alá, amíg a hús elkészül. Akkor 1 halmozott evőkanál lisztet elsúrolunk hideg vízzel és besűrítjük a pörköltet.
Tarhonyával, nokedlivel, bármilyen krumpli körettel tálalhatjuk.

 

Hagymás rostélyos párolva


Hozzávalók :
70-80 dkg rostélyos (hátszín)
3 fej hagyma
liszt
zsiradék
só,bors,egy kanál lecsó.

A rostélyost szeletekre vágjuk és kiverjük.Sóval,borssal megszórjuk,lisztbe forgatjuk és forró zsírban pirosra sütjük.A zsírban aranysárgára pirítjuk a vékony szeletekre vágott hagymát,rárakjuk a húst,feltöltjük fél pohár vízzel,hozzátesszük a lecsót és fedő alatt puhára pároljuk,közben a vizet ha szükség pótoljuk és a szeleteket megmozgatjuk nehogy lesüljenek.Időnként meg is fordítjuk és a hagymás mártást is jól felkavarjuk.
Krumplipürével,salátával tálaljuk.

Rántott karfiol


 

Hozzávalók:

1 szép nagy fej karfiol
3-4 tojás
liszt
zsemlemorzsa
só, bors

Olaj a sütéshez

 

Elkészítés:

A karfiolt megtisztítjuk, és fél óráig hideg, sós vízben tartjuk, majd rózsáira szedjük. Enyhén sós, lobogó forró vízbe tesszük, és öt percig főzzük. Leöntjük a forró vizet és hideg vízzel leöblítjük. Alaposan lecsepegtetjük, ha kihűltek lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk és bő forró olajban arany barnára sütjük, majd kiszedjük egy szitára vagy papírtörlőre, hogy az olaj teljesen lecsepegjen.
Hasábburgonyával tálaljuk, de lehet tartármártással is tálalni.